SMALL_SLIDER_05

Genomičtí býci

Dobronin Pavarotti NEO 255

Nabídkový list

 

Dobronín PAVAROTTI – virtuos z Vysočiny
V prosinci 2012 budou k dispozici první inseminační od výborného genomického plemeníka Dobronin Pavarotti NEO-255. Jedná se o nejlepšího syna narozeného v České republice po populárním otci býků Flevo Genetics Snowman NEA-515 a plemenice Dobronin Marta 3, druhé nejlepší krávy dle SIH-K (07/2012). Plný bratr Pavarottiho je využíván jako genomický býk na Slovensku – má jméno CRV Dobronin Snowy a je ustájen na ISB firmy Insemas ve Zvolenu. Plná sestra obou býků je na vrcholu nejnovějšího žebříčku jalovic v ČR.
Původ Pavarottiho (dát do rámečku v rámci textu – jak to dělají v časopise Holstein International):

MMMMMMM: Alexa VG-88 Carlin-M Ivanhoe BELL
MMMMMM: Alexis VG-88 Hanover-Hill INSPIRATION
MMMMM: Alaska VG-87 Rickland LABAN Projector
MMMM: Aleure GP-80 Emerald-Acres-SA TONIC
MMM: No-Pe Patron Akazie VG-85 Brabant Star PATRON
MM: Dobronin Marta VG-87 Stouder MORTY
M: Dobronin Marta 3 VG-88 JARDIN
Býk: Flevo Genetics SNOWMAN

Složky a výborné znaky vemene u báby i matky
Matka Dobronin Marta 3, je dcerou německého Jardina. Nyní je čerstvě otelena na čtvrté laktaci, s průměrem mléčných složek ze tří laktací laktaci 4,71%T a 3,58%B a maximální užitkovostí na třetí laktaci 11.943 kgM 5,38%T a 3,50%B. Tato nepřehlédnutelná kráva, pochází z rodiny krav Marta. Historie této rodiny začíná na jiné významné české farmě, v chovu pana Petra Nováka v Kochánově. Ten na aukci v Německu zakoupil krávu Aluere a vypláchl ji pro produkci embryí býkem Patron (Blackstar x Ned Boy). Z tohoto přenosu byly narozeny tři jalovice, jedna putovala do chovu ZS Ostřetín (Ostřetín Alexis) a jedna ze zbylých byla vypláchnuta býkem Morty (Formation x Aerostar). Embryo z tohoto výplachu bylo zakoupeno do dobronínského chovu a z něho se narodila zakladatelka rodiny — plemenice Dobronín Marta VG-87. Marta na druhé maximální laktaci nadojila 13.059 kgM při složkách 4,59% T a 3,20% B a byla hodnocena MCH VG-89, KAP VG-87, STE VG-88, KON VG-86, VEM VG-87. Hlavní zootechnik Ing. Jaromír Vlček z Dobrosevu, a.s. Dobronín, má tuto plemenici v paměti jako „velmi kapacitní krávu s plochým vemenem, se širokým a vysokým zadním upnutím. „Její dcera Dobronin Marta 3, získala po matce opět vynikající výšku a šířku zadního upnutí vemene (oba znaky hodnocené maximálním počtem 9 bodů), v závěsném vazu a hloubce vemene byla hodnocena 8 body“, pokračuje Jaromír Vlček. Dobronin Marta 3 byla na jaře 2011 genomována v USA a v dubnu téhož roku byla publikována mezi 25 nejlepšími outcrossovými plemenicemi dle TPI v Evropě. Rodina Marta má díky přenosům embryí v dobronínském stádě nyní více jak 40 samičích potomků.

Otec Flevo Genetics Snowman
Otec Pavarottiho Flevo Genetic Snowman NEA 515 (Oman x BW Marshall) v současnosti (08/2012) býk č. 1 dle SIH v ČR, býk č. 1 dle RZG v Německu, býk č. 1 dle NVI v Holandsku. Jeden z nejpopulárnějších otců býků posledních let. Jeho matka býka Broeks MBM Elsa VG-89 byla vyhlášena čtenáři časopisu Holstein International nejlepší krávou na světě za rok 2010. Tato plemenice se narodila z amerických embryí v Agrodružstvu Načeradec.

Proěření býci ze stejné rodiny
Ze stejné rodiny jako Pavarotti pocházejí další prověření býci. Dle PH 07/2012 je nejvýše postaveným býkem z této rodiny Dobronin Lordin NEA-775 (plný bratr matky), dále následují Horty NEA-188 (plný bratr babičky), Dobronin Lexikon NEA-797 (plný bratr matky) a Dobronin Losteden NEA-782 (opět plný bratr matky).

Genomické hodnoty
Pavarotti je genomován na bázi Eurogenomics a hodnoty jsou následně přepočteny pomocí MACE na index TPI. Je vůbec nejlepším býkem narozeným u nás, který byl naší firmou genomován.

Ing. Roman Hruda, manažer programu CZ Holštýn

 

Dobronin Rambo

Nabídkový list